تبلیغات
سجاده فرش مشهدالرضا - فرش سجاده مسجد نو شیراز
 
درباره وبلاگ


شرکت فرش نگین شایسته (سجاده مشهدالرضا سابق) اولین تولید کننده انواع فرش سجاده ای می باشد که تاکنون بیش از 5000 مسجد را به سجاده فرش مفروش کرده است

مدیر وبلاگ : مدیر سایت
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سجاده فرش مشهدالرضا
سجاده، سجاده فرش، فرش سجاده ای مشهدالرضا
در این مطلب از سجاده فرش مشهدالرضا قصد داریم مطلبی با عنوان فرش سجاده مسجد نو شیراز را ارایه بدهیم.با ما همراه باشید...

دومین مسجد تاریخی شیراز از نظر اهمیت، "مسجد جامع جدید " یا " مسجداتابک" معروف به "مسجد نو" است.

 اولین مسجد شیراز از نظر اهمیت تاریخی مسجد جامع عتیق و سومین مسجد از این منظر مسجد وکیل است. مسجد نو با بیست هزار متر مربع مساحت بزرگ‌ترین مسجد ایران به شمار می رود.

اخیرا این مسجد به محل برگذاری نماز جمعه تبدیل شده است.همچنین ستاد اقامه نماز جمعه با احداث ابنیه و دکان ها و اجاره دادن آنها از وسعت این مسجد کاست و با احداث سقف فلزی بر روی محوطه وسیع آن لطمات شدیدی بر بافت تاریخی آن وارد نمود.مسجدنو مربوط به اتابکان است و در شیراز، فلکه شاهچراغ، روبروی بقعه شاهچراغ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


در حوالی سالهای 590 هجری قمری ، اتابک سعد بن زنگی مسجد نو شیراز را ساخت. این مسجد رو به روی بارگاه شاهچراغ در شیراز واقع است.

اتابک مظفرالدین ابوبکر بن سعد بن زنگی یا سعد بن زنگی ، پنجمین اتابک از اتابکان سلغوری فارسی است.

وی خود را پیوسته بدربار خوارزمشاهیان می‌دانست، ولی در باطن با نیرویی که فراهم کرده بود، و دلیری فطری که داشت، حرف از استقلال می‌زد. به روز پادشاهی سعد بن زنگی همهٔ ایالات فارس و نیز بخش‌هایی از کرمان و سیرجان باجگذار این سلسله شده بودند.

این مسجد در ابتدا محل اقامت اتابک بود و در هنگام بیماری سخت فرزندش ، نذر کرد که در صورت شفای فرزندش آن را به مسجد تبدیل کند و همین کار راهم کرد. در شمال و جنوب این ساختمان، دو رواق بسیار بلند به ارتفاع ۳۰ متر و عرض ۲۵ متر ساخته شده‌است.

در هر سوی این رواق‌ها، ۱۲ طاق کم ارتفاع وجود دارد. در پشت رواق جنوبی، شبستان گسترده‌ای ساخته شده‌است. در ضلع‌های شرقی و غربی، ایوان بزرگی در وسط وجود دارد که هر طرف آن شش اتاق ساخته شده‌است.

از جمله بازسازی ها و تعمیرات مسجد اتابک شیراز که در طول دوره های مختلف صورت گرفته ، می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

1- در سال 995 ه.ق، خواجه سعدالدین شیرازی معروف به شاه نوازخان- وزیر دکن هندوستان .
2- در سال 1183 ه.ق، صادق خان، برادر کریم خان زند ، مسجد جدید را تجدید و تعمیر کردند .
3- در سال 1269 ه.ق، مسجد نو در اثر زلزله آسیب کلی دید؛ به طوری که جز طاق بزرگ رو به مغرب و کریاس متصل به آن و شبستان پشت به قبله ، بقیه خراب شدند و بین سال های 1271 تا 1273 توسط حاجی میرزا علی اکبر قوام الملک شیرازی بازسازی گردید .
4- در سال 1301 ه.ق، شبستان معروف به مقصودیه خراب شد که آن هم توسط فتحعلی خان - پسر میرزا علی اکبر قوام الملک - دوباره ساخته شد .
5- در سال 1350ه-.ق ، معین الشریعه واعظ اصطهباناتی، از طرف حاجی محمد باقر بهبهانی ، مسجد اتابک ( مسجد جدید ) را تعمیر و سردر آن را که به کلی خراب شده بود، از نو بنیاد کرد . در دوره های اخیر، ازطرف اداره باستان شناسی، تعمیرات و مرمت های ضروری در بنای مسجد جامع جدید صورت گرفته است .

در ساختمان مسجد نو در حال حاضر هیچ کاشی کاری و کار هنری دیده نمی‌شود، اما پیشانی طاق‌های بزرگ با کاشی کاری معرق به خط ثلث تزیین شده‌است.

بنای مسجد نو  شامل  صحن وسیع مرکزی، ایوان ها و رواق های جانبی، شبستان های ستوندار جنوبی و 4 ورودی است که در کل مساحتی حدود 2 هکتار(20000 مترمربع) را می پوشاند .

مسجد نو از جهات مختلف دارای چهار ورودی است که از طریق رواق ها و دالان هایی به صحن راه پیدا می کنند  همچنین ورودی ها از بیرون دارای تزیینات کاشیکاری هستند که عمدتا مربوط به دوره های اخیر است .

صحن میانی مسجد جدید به ابعاد 90/74 × 5/148 متر در میانه دارای سه حوض آب و ردیفی از درختان کهنسال است .این صحن از چهار جهت توسط رواق های یک طبقه و ایوان های چهار گانه محدود شده است .

در اطراف ایوان شمالی و جنوبی، به قرینه یکدیگر، 24 دهانه، و در اضلاع شرقی و غربی، 12 دهنه رواق در اطراف ایوان ها ساخته شده است . جلوی بسیاری از دهنه ها و رواق ها با دیوار یا شبکه های چوبی مسدود شده است .

به غیر از صحن مزبور، این مسجد دارای دو حیاط کوچکتر در طرف جنوبی بوده که یکی- معروف به باغچه- به دبستانی تبدیل شده و دیگری حیاط منجلاب مسجد است .

در میانه ضلع جنوبی صحن، ایوان جنوبی به ارتفاع 40 و عرض 25 متر با رواق ها و غرفه های دو طبقه کناری، و به قرینه آن در ضلع شمالی، ایوان دیگری است . بر پیشانی و زیر طاق این ایوان، مقداری کاشیکاری قدیمی دیده می شود و در پاکار طاق آن، کتیبه ای قرآنی به خط ثلث نوشته شده است .

ایوان غربی صحن مسجد نو نیز مختصر کاشیکاری معرق دارد . در پاکار طاق این ایوان، کتیبه ای قرآنی به خط ثلث نگاشته و در پایان آن، تاریخ 1275 ه.ق قید شده است .

ایوان شرقی مسجد جدید نیز تقریبا با همان خصوصیات در پاکار دارای کتیبه قرآنی به خط ثلث است و در پشت سر آن، یکی از ورودی های مسجد نو قرار دارد که به فلکه جلوی امامزاده شاهچراغ باز می شود . این سردر جدید است .

در پشت ایوان جنوبی و ضلع جنوبی مسجد اتابک ، دو شبستان ستوندار، یکی بزرگ و دیگری کوچکتر، واقع شده است . شبستان بزرگ مسجد دارای پوشش کوتاه طاق و گنبد است که بر روی 24 ستون سنگی در 4 ردیف 6 تایی هرکدام به ارتفاع 5/2متر قرار گرفته است .

شبستان کوچکتر در شرق شبستان بزرگ قرار دارد و ستون ها و طاق های آن از سنگ و گچ ساخته شده است . شسبتان مسجد دارای محرابی کاشیکاری و نفیس است که با نقوش هندسی و خطوط تزیینی از جنس کاشی معرق به رنگ های سیاه و زرد و فیروزه ای زینت یافته و در میانه آن ، لوحه ای واقع شده که به طورحتم از جای دیگری به اینجا منتقل شده است .

 بر روی این لوح ، اسامی دوازده امام و عبارات دیگری نوشته شده است . شبستان های مسجد در دوره های مختلف مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است . این بنا به شماره 73 به ثبت تاریخی رسیده است .

بنای مسجد نو مشتمل بر صحن وسیع مرکزی، ایوان‌ ها و رواق‌های جانبی، شبستان‌ های ستون‌ دار جنوبی و ۴ ورودی است که در کل مساحتی حدود ۲۰ هزار مترمربع را می‌ پوشاند. مسجد از جهات مختلف دارای چهار ورودی است که از طریق رواق‌ ها و دالان‌ هایی به صحن راه پیدا می‌کنند. ورودی‌ ها از بیرون دارای تزیینات کاشی‌ کاری هستند که عمدتاً مربوط به دوره‌ های اخیر است.

در میانه صحن میانی مسجد جدید سه حوض آب و ردیفی از درختان کهن‌ سال وجود دارد. این صحن از چهار جهت توسط رواق‌ های یک طبقه و ایوان‌ های چهارگانه محدود شده است. در اطراف ایوان شمالی و جنوبی، به قرینه یکدیگر، ۲۴ دهانه و در اضلاع شرقی و غربی، ۱۲ دهنه رواق در اطراف ایوان‌ ها ساخته‌ شده است. جلوی بسیاری از دهنه‌ ها و رواق‌ ها با دیوار یا شبکه‌ های چوبی مسدود شده است.


به‌ غیر از صحن مزبور، این مسجد نو دارای دو حیاط کوچک‌ تر در طرف جنوبی بوده که یکی (معروف به باغچه) به دبستانی تبدیل‌ شده و دیگری حیاط منجلاب مسجد است. در میانه ضلع جنوبی صحن، ایوان جنوبی به ارتفاع ۴۰ و عرض ۲۵ متر با رواق‌ ها و غرفه‌ های دو طبقه کناری و به قرینه آن در ضلع شمالی، ایوان دیگری است.

بر پیشانی و زیر طاق این ایوان، کمی کاشی‌ کاری قدیمی وجود دارد و در پاکار طاق آن، کتیبه‌ ای قرآنی به خط ثلث نوشته‌ شده است. جبهه ایوان با طاق‌ نماهایی نماسازی شده است. پوشش نیم گنبد و طاق گهواره‌ ای ایوان شمالی، در دوره نسبتاً جدید برداشته‌ شده و با پوششی با مصالح جدید جایگزین شده است.

پشت این ایوان، یکی از ورودی‌ های مسجد اتابک قرار دارد که بر بقایای کاشی‌ کاری نمای خارجی آن، نام ناصر الدین‌ شاه ثبت‌ شده است. ایوان غربی صحن نیز مختصر کاشی‌ کاری معرق دارد. در پاکار طاق این ایوان، کتیبه‌ ای قرآنی به خط ثلث نگاشته و در پایان آن، تاریخ ۱۲۷۵ هجری قمری قید شده است. ایوان شرقی نیز تقریباً با همان خصوصیات در پاکار دارای کتیبه قرآنی به خط ثلث است و در پشت سر آن، یکی از ورودی‌ های مسجد قرار دارد که به فلکه جلوی امامزاده شاه‌ چراغ (ع) باز می‌شود. این سردر جدید است.

در پشت ایوان جنوبی و ضلع جنوبی مسجد، دو شبستان ستون‌ دار، یکی بزرگ و دیگری کوچک‌ تر، واقع‌ شده است. شبستان بزرگ مسجد نو دارای پوشش کوتاه طاق و گنبد است که بر روی ۲۴ ستون سنگی در ۴ ردیف ۶ تایی هر کدام به ارتفاع ۲٫۵ متر قرار گرفته است.

شبستان کوچک‌ تر در شرق شبستان بزرگ قرار دارد و ستون‌ ها و طاق‌ های آن از سنگ و گچ ساخته‌ شده است. شبستان مسجد جدید دارای محرابی کاشی‌ کاری و نفیس است که با نقوش هندسی و خطوط تزیینی از جنس کاشی معرق به  رنگ‌ های سیاه و زرد و فیروزه‌ ای زینت یافته و در میانه آن، لوحه‌ ای واقع‌ شده که احتمال می رود از جای دیگری به اینجا منتقل شده است. بر روی این لوح، اسامی دوازده امام و عبارات دیگری نوشته‌ شده است. شبستان‌ های مسجد اتابک در دوره‌ های مختلف مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

این بنا در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ به شماره ۷۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.نوع مطلب : معرفی مساجد، 
برچسب ها : سجاده، سجاده فرش، فرش سجاده ای، مسجد، سجاده مساجد،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 4 مرداد 1395 :: نویسنده : نویسنده سایت
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر